Margus sündis 1977. aastal Tallinnas Pelgulinna sünnitusmajas ning kuni aastani 1999 oli tema elu nagu igal teisel noormehel. Sel aastal avastas ta esimest korda, et tervisega pole kõik päris korras. Aastal 2001 diagnoositi Margusel sclerosis multiplex (SM) - hilisemalt täpsustatud diagnoosina sekundaarselt progresseeruv hulgiskleroos.

Lisaks kaupade hulgilaos töötamisele tegutses Margus aastatel 2001-2010 aktiivselt
DJ ja telesaatejuhina, mängides sealhulgas mitmetel suurematel tantsuüritustel Eestis ja välismaal. Süvenevad terviseprobleemid ei lasknud tal enam tegeleda igapäevase tööga ja Margus oli sunnitud leidma uue elukutse. Nii jõudis ta maalimiseni. Maalimine on pikki aastaid teda igapäevaselt toitnud ja elus hoidnud ning toiminud omamoodi teraapiana depressiooni leevendamisel.

 

2012. aastal kohtas Margus oma elu armastust Triinut. Käsikäes on nad viimased 5 aastat rõõme ja muresid jaganud ning 2016 aasta suvel nägi ilmavalgust nende ühine väike ime – tütar Evanora. Kuid tütre kasvatamise rõõm on tänaseks üürikeseks jäämas, sest viimastel kuudel on Marguse tervis järsult halvenenud ning ta ei jaksa enam iga päev maalida.

Täna on tema tervis kriitilises olukorras ja selleks, et olla isa varsti aastaseks saavale tütrele Evanorale, näha teda kasvamas ning olla talle eluteel toeks, on vaja kiirelt tegutseda. Margusel on kätte jõudnud viimane võimalus raviprotseduuri tegema minna, sest juba poole aasta pärast on haigus nii kaugele arenenud, et teda operatsioonile enam ei lasta.

 

Eestis on ca 1000-1500 SM haigusega inimest. Üks neist on Margus – mees, isa, vend, kelle siiras soov on jääda alles oma perele ja näha oma tütart suureks kasvamas.

 

Igas suuruses toetus on teretulnud! Palume heasoovlikel abistajatel teha ülekanne Margus Elts’i kontole Swedbankis EE062200221066364433 märkides selgitusse „Annetus".

PROTSEDUURIST

Autoloogne vereloome tüvirakkude siirdamise protseduur on andnud paljudele SM haigetele üle maailma uue võimaluse, pidurdades märgatavalt haiguse kulgu. On mitmeid näiteid, kus ratastoolis olnud patsiendid on hakanud peale protseduuri ka iseseisvalt kõndima.

Ravi käigus kogutakse patsiendilt tüvirakke, need töödeldakse, külmutatakse ning pärast keemiaravi kantakse need infusiooniga patsiendi vereringesse tagasi. Tüvirakud liiguvad vereringest luuüdisse, kus nad jagunevad ja küpsevad vere rakkudeks. Ravi jaguneb erinevateks etappideks - tüvirakkude mobiliseerimine, perifeerse vere tüvirakkude kogumine, tüvirakkude töötlemine ja külmutamine, siirdamiseelne kõrgdoosis keemiaravi, tüvirakkude siirdamine ehk transplantatsioon ning taastumine.

 

Oleme valinud välja Moskvas asuva Pirogovi riikliku Meditsiini ja Kirurgia keskuse, kuna seal on protseduuri hinna ja kvaliteedi suhe kõige mõistlikum. Antud protseduuri tehakse ka mujal maailmas – nt USAs hinnaga 150 - 200 000 USD. Moskva kliinikus maksab protseduur ca 50 000 eurot. Eestis SM haigetele seda protseduuri ei tehta.

MIS ON SM?

 

SM on salakaval ja esialgu ei tunne inimene end üldsegi haigena. Kuid sammhaaval hakkab sellest igaüks isemoodi aru saama. Esimesed haiguse tunnused avaldusid Margusel korvpalli mängides ja järsku keset mänguhoogu kukkus ta lihtsalt pikali – üks jalg kadus alt ära. See oli vaid algus. Ühest jalast lonkamine arenes edasi tõsiseks liikumispuudeks koos haigusega kaasnevate komplikatsioonidega – alustades lihtsamatest põieprobleemidest ja lõpetades SM patsientidele nii omase sügava depressiooniga.

 

Margus ei heitnud meelt ja haigust trotsides võttis ta väljakutse vastu alustades ravimite kasutamisega, mis sisuliselt tähendas igapäevast süstimist. Kahjuks selgus pikapeale, et need ravimid talle ei sobi, sest kõrvalmõjud olid väga tugevad – Margus enamjaolt lebas tegevusvõimetuna diivanil ja ei suutnud adekvaatselt suhelda ega toimetada. Aastate jooksul on ta proovinud nii klassikalisi- kui ka alternatiivseid ravimeetodeid sh punktmassaaž, kaaniravi, pilates ja erinevad vaimsed teraapiad.  Samuti on ta muutnud  oma toitumisharjumusi ja eluviisi tervislikumaks, lisaks võimleb igapäevaselt.

 

Tänaseks on allpool vööd halvatus ja ühe käe tuimus viinud Marguse elu nii kaugele, et liikumine nõuab suuri pingutusi ning enamuse aja aastast veedab Margus koduseinte vahel.

FOTOBLOGI

Aitame Margust 2017 ©

Tel: 522 0660 Email: info@marcusart.ee
Margus Elts  Konto: EE062200221066364433

Ela kaasa Facebookis / Lugu / Blogi / Dokumendid